Danışma Hattı

+90 212 605 15 16

Hakkımızda

NEDEN SOĞUK PRES?

Günümüzde tüketiciler çalışma hayatı ve beslenme alışkanlıkları ile birlikte süratle yaygınlaşan başta kanser türleri olma üzere, hiper tansiyon, diabet ve kalp-damar rahatsızlıkları gibi hastalıklardan korunmak için almış oldukları gıdaların içerikleri ve üretim teknolojileri ile daha fazla ilgilenmektedirler. Nitekim son zamanlarda tüketicilerin “Doğan” yada  “Organik” diye tanıtılan gıdalara rağbet göstermesi, diğer yandan endüstriyel üretim aşamalarında gıdanın her han gibi katkı maddesinin katılıp katılmadığı, ya da besleyici değerinin etkilecek her hangi bir fiziksel / kimyasal işleme maruz kalıp kalmadığı göz önünde tutulan özellikler arasında gelmektedir.

Soğuk pres tekniği ile elde edilen yağlar, proses süresince yüksek derecede ısıl işleme maruz kalmamaları (40-50 C°), hammaddeden yağın çıkarılması sırasında solvent kullanılmaması ve konvansiyonel yağ üretiminde rafinasyon aşamaları süresince yağdan kısmet uzaklaşan doğal anti oksidanlar, fosfatidler, serebrosidler, karotenoidler, ve fitosteroller gibi bazı maddeleri daha yüksek oranlarda içerdiklerinden dolayı besleyici değer açısından ön plana çıkmaktadırlar.

NEDEN SOĞUK PRES?

Soğuk pres tekniği ile üretilen yağlar proses esnasında yüksek sıcaklık değerlerine maruz kalmadıkları için trans yağ asitleri oluşamamak’ta ve bünyesinde bulunan biyoaktif bileşikler de zarar görmemektedir.  Bu durum, gerek sağlık, gerekse gıdalardaki beslenme değeri açısından son derece önemlidir. Soğuk pres tekniği; en yüksek nitelikli bitkisel yağların üretilmesinde kullanılan tekniklerin başında gelmektedir.

SATIŞ NOKTALARIMIZ

MİGROS TİCARET A.Ş.
SEÇİLİ MİGROS MAĞAZALARI

TÜM MACROCENTER

www.tazedirekt.com
Adresinde

MALATYA PAZARI
BÜYÜKÇEKMECE